Úvaha na téma: Přátelství

22. prosince 2013 v 20:22 | T.
Školní práce z 8. třídyDenně potkáváme stovky lidí. Některé neznáme a oni neznají nás, jiné nepovažujeme za důležité a oni nepovažují nás, některé nemáme rádi a oni nemají nás, o některých nic nevíme a oni nevědí nic o nás. A pak jsou tu další lidé, nebo třeba jen člověk. Ten se od ostatních lidí nějakým způsobem odlišuje. Je to člověk, kterého známe a on zná nás. Je to člověk, kterého považujeme za důležitého a on považuje za důležité nás. Je to člověk, kterého máme rádi a on má rád nás. Je to člověk, o kterém víme vše a on ví vše o nás. Je to náš přítel a my jsme jeho.

Pan Petr Rezek jednou nazpíval píseň "Přátelství". Zpívá zde, že "přátelství je někdy víc než láska." A má pravdu. Jakým způsobem to můžu dosvědčit? Nemůžu. Ale každý kdo má nebo měl pravého přítele mi dá za pravdu. Napadá mě snad jediné vysvětlení: když ztratíte lásku, přítel vám pomůže, avšak když ztratíte přítele, už není kdo by vám pomohl.

Opravdového přítele bychom si měli vážit. A jak vlastně poznáme skutečného přítele? Vskutku platí známé rčení: "V nouzi poznáš přítele." Až se budeme topit v problémech a náš přítel za námi připluje na své lodi, tak nejenže nám hodí záchranný kruh, v podobě dobré rady či povzbuzení. Opravdový přítel, připluje až za námi a bude společně s námi naše problémy řešit. To je skutečný přítel.

Je však nutné mít na paměti, že pokud chceme mít pravého přítele, musíme i my být pravým přítelem našemu příteli. A bude-li on někdy potřebovat nás a my nebudeme mít pro něho žádný záchranný kruh, musíme za ním skočit, i kdybychom neuměli plavat, už jenom proto, že on by to pro nás jistě udělal…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama